Tavlada Oyun Stratejileri

Tavla oyunu bir yarış oyunudur. Rakibinden önce pulları toplayan taraf oyunu kazanır. Fakat bu durum bu kadar kolay değildir. Oyun içerisinde sürekli olarak değişken bir stratejik savaş vardır. 

Oyunun başlangıcı ve oyun ortaları bu mücadelenin en sıcak temaslı anlarıdır. Bazı durumlarda bu sıcak temas oyun sonlarına kadar devam eder.

Tavla oyununda üç temel strateji vardır. Bunlar; Kaçmak, Saldırmak ve Engellemek. Gelin ilk olarak bu üç temel stratejiyi inceleyelim.


Kaçmak Stratejisi :

Tavlada avantajlı (önde) olduğunuz durumlarda toplama bölümünde favori olmak için gelen uygun zarlarda direk yarışa girmeyi tercih etmektir.

Aşağıdaki durumu incelersek; beyaz rakibin beş kapısına yani 20 hanesine çapalanmış durumda. Aynı zamanda rakibin 13 hanesindeki pullarını karşılamak için bekliyor. Burada bekleme amacı 13 hanesindeki pulları içeri girme sırasında vereceği olası bir açık ile vurabilmek. Aynı zamanda gelen ilk yüksek zarda ise yarıştaki durumuna göre bir kaçış yapmak.

Burada beyaz 4-4 atıyor. 20'deki pullar ile 12'ye kaçılması durumunda yarışta öne geçiliyor (56-68 pips ve kazanç yüzdesi %57,9).


Bu durumda kaçışı düşünmek mantıklıdır.

Saldırmak Stratejisi :

Tavlada rakibin savunmasız pullarına hızlı ve yoğun bir şekilde saldırarak üzerine kapı almak ve ona soluk aldırmamaktır. saldırılardaki amaç genelde mars etme teşebbüsüdür. Aşağıdaki durumda 1-1 attığımızı düşünelim ve konumu inceleyelim.


Burada 8-7/ 6/5(2) 24/23 ile tek pulun önünedörtlü blok oluşturarak engelleme yolunu deneyebiliriz. Fakat bu durumda rakip attığı 6 zarında derhal kaçabilecek ve yarışta avantaja sahip olacak. Bunun için buradaki en iyi seçenek 6-5(2) 4/3(2)x ile rakibe saldırmak.


Böylelikle hem içerideki kapıları güçlendireceğiz hem de rakibi vurarak zaman kazanacağız. Bu hamleye karşılık rakibin 6 adet joker zarı var (4-3,3-4,2-5,5-2,6-1,1-6) fakat bunları atma ihtimali sadece 6/36 yani %17.

Saldırma konusunun önemini bir örnekle daha pekiştirelim. Aşağıdaki durumda 5-3 attığımızı düşünelim. 8/3 6/3 hamlesiyle 3 kapısını almak ilk başıkşta güzel bir hamle gibi görünse de bu hamle siyahın 4 ve 6 ile yapacağı olası kaçışları önleyemiyor. Daha da önemlisi siyaha 22'de bulunan savunmasız pulumuza saldırma insiyatifi veriyor.


Bu yüzden 6/1 4/1x hamlesiyle rakibe saldırarak aynı zamanda ona saldırı şansı vermemek ve zaman kaybettirmek en doğru hamle olacaktır. Unutmayınız ki "en iyi savunma saldırmaktır".


Engellemek Stratejisi :

Rakibin en gerideki pulunun gitmesine izin vermeyerek onu hapis etmek esasına dayalı bir oyun tarzıdır engellemek stratejisi. Aşağıdaki örneğe baktığımızda zarımız 4-3 gelmiş olsun.

Yarışta çok gerideyiz. Bu yüzden 20 deki pulu kaçarak birşey elde edemeyiz. Ayrıca rakibin atacağı olası bir 6 zarı onu da kaçıracak ve büyük bir dezavantajlı yarış içerisine gireceğiz. Üstelik 20/13 hamlesinden sonra rakibin atacağı muazzam 6-3, 6-4 joker zarları var.


Burada seçmemiz gereken yöntem tahmin ettiğiniz gibi engelleme yöntemi. 12/8 11/8 hamlesi ile rakibimizin 2'deki pulunun önünüe altılı bir blok örerek kaçma ihtimalini sıfıra indirmiş oluyoruz. 20'deki pulumuza saldırı ihtimalleri olsa bile sorun yok. Çünkü rakip ne yaparsa yapsın 2'deki pulunu kurtulamayacak ve kendi evinde bize kaçış yolu her fırsatta açılacak. 

***
BU BÖLÜM HAZIRLIK AŞAMASINDADIR İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDERİZ

Tavlada oyun içerisinde sürekli olarak anlık durum değerlendirmesi yapılmalıdır. Çünkü her zarda oyunun durumu değişip farklı bir stratejiye dönmeye gerek duyulabilir. Oyunda karşınıza çıkabilecek beş ayrı durum şu şekildedir.

1- Yarış oyunu
2- Hücum oyunu 
3- Kapalı oyun 
4- Bekleme oyunu
5- Geri oyun

Gelin şimdi oyun içerisindeki bu durumları detaylı olarak inceleyelim.

1.Yarış Oyunu

aa
-İki taraftan birinin oyunda çok ileride olup rakip pullarla teması keserek yakaladığı avantajla hızlı bir şekilde toplamaya gitme durumu. Aynı zamanda eşitlikte de yarışa gidilebilir....

2.Hücum Oyunu

aa
-Rakibin zayıf pul ya da pullarına hızlı kırış ve kapılanmalarla saldırma durumu...

3.Kapalı Oyun

aa
-

4.Bekleme Oyunu

aa

5.Geri Oyun

aa

Paylaş
Önceki Haber
Sonraki Haber